Jag är Dina
Film: Jag är Dina

Jag är Dina

Nord-Norge på 1860-talet. I familjens brygg- och tvätthus blir lilla Dina ofrivilligt ansvarig för en fasansfull olycka. I ett slag mister hon både sin mamma och sin pappas kärlek. Tyngd av sorgen över hustruns död klarar Dinas far inte av att se den lilla flickan. Husets tjänstefolk får ta hand om henne bäst de kan. Då faderns gode vän, Jacob, ser hur barnet utvecklar sig, övertalar han Dinas far att anställa en guvernant. Lorch får i uppgift att försöka anpassa Dina till civilisationen. Dina fascineras av Lorchs cello och hans hängivenhet och låter sig sakta lockas ut ur sin isolering.

Om filmen

Mer om Jag är Dina (2002)

I Am Dina

I det karga landskapet av Nord-Norge under 1860-talet utspelar sig den gripande berättelsen om 'Jag är Dina', en film som tar oss med på en resa genom en ung flickas liv, präglat av tragedi och transformation. Efter en tragisk olycka som leder till hennes mammas död, blir Dina, spelad av den lysande Maria Bonnevie, utstött av sin far och lämnad att växa upp under tjänstefolkets vakande ögon. Filmen utforskar Dinas komplexa relation till sin omgivning och hennes väg mot självständighet, med hjälp av hennes fars vän Jacob (Gérard Depardieu) och den karismatiske Leo Zhukovsky, porträtterad av Christopher Eccleston. Regisserad av Ole Bornedal, 'Jag är Dina' är en visuellt slående film som inte bara berättar en historia om förlust och återupprättelse utan också om kraften i musik och konst som medel för helande. Trots en imponerande budget på cirka 21 miljoner kronor och en speltid på 125 minuter, blev filmens ekonomiska framgång begränsad vid premiären den 8 mars 2002. Denna film är ett måste för de som uppskattar djupgående karaktärsstudier och den skandinaviska filmens unika förmåga att skildra storslagen natur och mänsklig sårbarhet.

Skådespelare

  • Maria Bonnevie
    Dina
  • Gérard Depardieu
    Jacob
  • Christopher Eccleston
    Leo Zhukovsky
  • Bjørn Floberg
    Edvard, Dina's Father
  • Pernilla August
    Hjertrud, Dina's Mother

Filmregissör och Manus

  • Ole Bornedal
    Regissör
  • Herbjørg Wassmo
    Novel
  • Marco Beltrami
    Musik kompositör

Kommande sändningar

Här kan du se vilken tid som Jag är Dina sänds på TV.

Just nu finns det inga planerade sändningar av filmen under de kommande sju dagarna. Håll utkik för uppdateringar!

Filmen finns på följande streamingtjänster

Jag är Dina finns för närvarande tillgänglig för streaming,uthyrning och köp i Sverige

Uthyrning

Köp

Rekommenderade filmer

Tyckte du om Jag är Dina? Här har vi samlat liknande filmer som vi tror att du kommer att uppskatta. Utforska våra rekommendationer och hitta nästa favorit!

Filmgenrer

  • Drama