Filmaffisch för Nötknäpparen och den magiska flöjten 2022

Nötknäpparen och den magiska flöjten (2022)

Animerat · Familj · Fantasy

Maries största önskan är att bli liten och bekymmerslös igen precis som när hon var barn. Mirakulöst nog får hon precis som hon önskar sig och leksakerna från hennes barndom vaknar till liv. Den fula Nötknäpparen förvandlas till den djärve prins George som hade förtrollats av den elaka råttdrottningen. I detta fantastiska animerade äventyr reser Marie, George och deras leksaksvänner till det magiska blommornas land med uppdraget att rädda världen från att falla i råttfolkets våld.

Nötknäpparen och den magiska flöjten på TV

Just nu finns inga planerade TV-sändningar av Nötknäpparen och den magiska flöjten under de närmaste sju dagarna.

Streama Nötknäpparen och den magiska flöjten

Nötknäpparen och den magiska flöjten finns just nu att hyra eller köpa digitalt i Sverige.

Skådespelare

  • Fedor Fedotov
    Georg (voice)
  • Lyubov Aksyonova
    Mari (voice)
  • Pyotr Ivaschenko
    Baran / Svitok / Ratter (voice)
  • Aleksandr Gudkov
    Straus (voice)
  • Elena Shulman
    Sharlotta / Mama Mari (voice)

Filmskapare

  • Viktor Glukhushin
    Regissör
  • Vasily Rovensky
    Manus

Trailers och klipp

Mer om Nötknäpparen och den magiska flöjten

Щелкунчик и Волшебная Флейта

I den animerade filmen 'Nötknäpparen och den magiska flöjten', får vi följa med på en magisk resa tillsammans med Marie, vars djupaste önskan är att åter bli barn och uppleva världen med samma bekymmerslöshet. Hennes önskan blir verklighet när hennes barndoms leksaker vaknar till liv, och den tidigare fula Nötknäpparen förvandlas till den tappra prins George, som tidigare varit förtrollad av den ondskefulla råttdrottningen. Tillsammans med George och en samling leksaksvänner, beger sig Marie till det förtrollade Blommornas land för att rädda världen från råttfolkets tyranni. Med röster av Fedor Fedotov som Georg, Lyubov Aksyonova som Mari, och Pyotr Ivaschenko i flera roller, bjuder denna film på en fängslande berättelse. Regisserad av Viktor Glukhushin, hade filmen premiär den 3 november 2022, och har sedan dess dragit in cirka 3,562,423 dollar. Med en budget på omkring 3,8 miljoner kronor och en speltid på 88 minuter, är 'Nötknäpparen och den magiska flöjten' en film som inte bara barn utan även vuxna kan finna glädje och äventyr i.

Liknande filmer

Tyckte du om Nötknäpparen och den magiska flöjten? Här har vi samlat liknande filmer som vi tror att du kommer att uppskatta. Utforska våra rekommendationer och hitta nästa favorit!

Genrer