The Two Escobars
Film: The Two Escobars

The Two Escobars

Dokumentär som skildrar hur Colombias fotbollslandslag på 80-talet framgångsrikt byggdes upp med hjälp av stora pengar från landets drogkarteller, däribland knarkkungen Pablo Escobar. Men samtidigt lider landet av en eskalerande våldsspiral som ska utmynna i mordet på landslagsbacken Andrés Escobar, efter ett självmål i VM 1994.

Om filmen

Mer om The Two Escobars (2010)

I den gripande dokumentären 'The Two Escobars', regisserad av Jeff Zimbalist, utforskas den komplexa kopplingen mellan fotboll och kriminalitet i 1980-talets Colombia. Filmen berättar historien om hur Colombias fotbollslandslag, med ekonomiskt stöd från landets mäktiga drogkarteller, inklusive den ökända Pablo Escobar, nådde nya framgångar. Men bakom framgångarna döljer sig en mörkare verklighet av våld och korruption som kulminerar i det tragiska mordet på landslagsbacken Andrés Escobar efter ett självmål i VM 1994. Med medverkande som María Ester Escobar, Francisco Maturana och Alexis García V., ger 'The Two Escobars' en djupgående inblick i en tid då fotboll och brottslighet var olyckligt sammanflätade. Filmen, som hade premiär den 22 juni 2010, är 100 minuter lång och har trots en blygsam ekonomisk inkomst blivit en viktig dokumentär som skildrar en av de mest tumultartade perioderna i Colombias historia.

Skådespelare

  • María Ester Escobar
    som sig själv
  • Francisco Maturana
    som sig själv
  • Alexis García V.
    som sig själv
  • Jaime Gaviria Gómez
    som sig själv

Filmregissör och Manus

  • Jeff Zimbalist
    Regissör
  • Michael Zimbalist
    Regissör
  • Jeff Zimbalist
    Manus

Kommande sändningar

Här kan du se vilken tid som The Two Escobars sänds på TV.

Just nu finns det inga planerade sändningar av filmen under de kommande sju dagarna. Håll utkik för uppdateringar!

Rekommenderade filmer

Tyckte du om The Two Escobars? Här har vi samlat liknande filmer som vi tror att du kommer att uppskatta. Utforska våra rekommendationer och hitta nästa favorit!

Filmgenrer

  • Kriminal
  • Dokumentär